Program do delegacji

Delegacja to właściwie nic innego jak wyjazd służbowy, czyli wyjazd który zlecił nam szef lub którą odbywamy z związku z naszą pracą. Kto płaci za delegację i w jakim kwocie? To już nie jest tak łatwe, trudność przepisów jest duża, chociaż na pierwszy rzut oka wydawać mogłoby się, że to dość łatwe wiele pracujących nie radzi sobie z tym zagadnieniem
Podstawowym świadczeniem, które należą się podróżującemu to dieta, która ma różne stawki w zależności czy delegacja jest krajowa czy zagraniczna oraz uzależniona jest od czasu trwania podróży. Ponadto podróżującemu należą się zwrot wszystkich kosztów podróży m.in. zwrot za bilety lotnicze, bilety kolejowe, noclegi o ile nie były one opłacone przez szefa. Sporą kontrowersję budzi zwrot za korzystanie własnego samochodu w trakcie wyjazdu, ponieważ kwoty za każdy przejechany kilometr powinny wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów tj. paliwo, płatne drogi, promy, parkingi itp., zdecydowana większość szefów zwraca takie koszty, a w według prawa to jest kolejny przychód delegowanego, który powinien być „ozusowany” i opodatkowany. Ogólnie rzecz biorąc temat delegacji to ogromne pole do przekrętów, które zazwyczaj są skrzętnie sprawdzane przez kontrolerów z US.
Każda osoba po zakończonej delegacji musi przedłożyć na ręce swojego przełożonego lub do działu kadr rozliczenie delegacji, można je wypełnić samodzielnie lub wybrać dostępny w necie system do delegacji. Bezpłatne są jednak zazwyczaj tylko proste kalkulatory za rozbudowane programy do delegacji trzeba wnieść opłatę, ale nie są to wygórowane kwoty.

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.